Idealne mieszkanie na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Polecne i promocje Poradnik Prasóweczki Prasówki Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu ciekawostce i ciekawostek historycznych. To miejsce, jakie nie istnieje rzeczywiście wielkie jak drugie w Polsce, przecież ma moc do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów jest jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o bogatej historii, w którym mieszały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zorganizowały w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały postawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym stanowi droga Sienkiewicza.

To miejsce historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna miesza się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest odpowiednio zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najpiękniejszych miejsc tego atrakcyjnego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na swoje położenie „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i dzieli je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to piękne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To szczególna brama miejska, która zatrzymała się do własnych klimatów. By zobaczyć miasto z kolejnej strony warto zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i zarządza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie delikatna, gdyż góry są stosunkowo niskie, a szlaki nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wydobywają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia mężczyznę w współczesnym obszarze, datowane na czas paleolitu. Góry Świętokrzyskie to i miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i zapewnienia ludowe, popularne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to miejsce obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to miejsce, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, ale również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje toż jeden z najdalszych, murowanych zamków w Polsce. Budynek jest prosty dla zwiedzających także silna go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w jakiej był Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przeobrażona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wzmianki o tym stanowisku pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, stanowiła wtedy piękna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments