Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak zyskiwać na ropie naftowej?

Prasóweczki

Jak żyć na ropie naftowej? Od wielu miesięcy jesteśmy bombardowani wiedzami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów dziwi się ile na obecnych pytaniach można uzyskać oraz gdy więc w realizacji zrobić. A inwestować w ropę można bardzo prosto. Obecnie w Polsce mamy kontakt do instrumentów finansowych i narzędzi, dzięki którym wszystek z nas może w zaciszu domowego fotela korzystać ze zmian wartości tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie pragną mieć ropę naftową ?
Ropa jest materiałem, bez którego nie może pracować żadna gospodarka. To drink z najbardziej lubianych surowców strategicznych świata. Ceny ropy od ponad 10 lat rosną również z przodem obecnego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co dużo, aktualnie, w maju 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w maju 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła to o prawie 800%.

Wzrost wartości aż do 2006 roku był całkiem stabilny. W różnej połówce tegoż roku nastąpiła jednak duża obniżka ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stanowiła wówczas jednakże tylko chwila wytchnienia dla kupujących. Od stycznia 2007 notowania bardzo mocno pną się w górę.

Czym tak handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa rodzaje ropy. Drinkiem z nich jest Brent, wydobywana na podstawach na Morzu Północnym, a druga to West Texas Intermediate, wydobywana na Bliskim Wschodzie, tylko w szerokiej wartości rafinowana w Stanach Zjednoczonych – stąd niezwykle modna. Ta kolejna jest zawsze o prawie 1-2$ droższa. Do tego zestawu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na wszystkie rodzaje ropy montowane są kontrakty różnic kursowych (CFD), które potrafimy kupić i dostarczać na rachunku w biurze maklerskim. Jeżeli mamy, że ceny ropy pójdą w głowę możemy uzyskać kontrakty CFD , jeśli jednak dołączymy do wniosku, że wykonywa się na zbytu korekta wtedy potrafimy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD mamy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o cen np. 50.000 zł będziemy wymagali 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Stanowią wówczas dlatego transakcje dostępne dla dużego zakresu inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o cen 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby uzyskać dwa kontrakty inwestor musi być na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor lokuje swoje pozycje sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a cała wartość sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora wynosi zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile potrzebuję mieć pieniędzy?
Aby korzystać z opisanych transakcji należy otworzyć rachunek w domu maklerskim, jaki oferuje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grupy Europejskiej mamy pełen asortyment brokerów z Londynu, których stawki prowizji chodzą do najmniejszych na świecie. Biura maklerskie mogą skutkować w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (nadzorowanych przez KNF) dzięki czemu wszystkie kwestii związane z podłożem i prowadzeniem rachunku umieścimy w stylu polskim nie obracając się z domu lub naszego biura.

Konta na układy CFD potrafią być rządzone w dalekich walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a minimalna kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów czyli jej równowartość. Zakładając konto będziemy potrafili czerpać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a także tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na samym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z możliwego mieszkania na podłodze.

Kupować lub sprzedawać?
Według zgodnych opinii analityków ceny ropy będą wysoki. Niezmiennie występuje na nią popyt, w miarę jak poprawiają się światowe parki samochodowe. Dziś w Stanach Zjednoczonych jest 250 milionów pojazdów, oraz w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego szuka chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znów się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy jeszcze pamiętać o prężnie przedstawiających się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w terenach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest już niemalże wyczerpany. Nie sposób wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny zatrzymywały się na wyrównanym poziomie potrzebne byłoby „pojawianie się” co mało lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze prostymi złożami.

„Ceny ropy będą stale być, gdyż firmy naftowe zbyt kilkoro inwestowały w pracę i infrastrukturę, by potrafiły sobie poradzić z większym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były stary FED.

Wszystko to oraz prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy wzrost wartości ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost wartości do ponad 140$ za baryłkę już w różnej połówce 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania dokonają w toku kilkorgu lat 200$.

Istnieje też nowa część medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie przedstawiają się w kraju od ziemi. Na bardzo zmiennym rynku możemy zatem oczekiwać również kontroli i szybkich spadków. Inwestorzy, którzy uważają, że przychodzi czas odwrócenia mogą skorzystać kontrakty CFD do muzyki na stoki.

Ropa naftowa toż dużo płynny towar oraz jej zmiany używane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki nowym technikom i szerocy rynków finansowych możemy też teraz w Polsce zawierać umowy na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Nowego Jorku. Warto z ostatniego wykorzystywać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments